Oppimateriaalit

25. marraskuuta 2009

Etusivu
Teemoja
Oppimateriaalit
Arvioinnista

 

Luokka 6

- Reilu Peli, Opetushallituksen kirjamyynti 16e (kirja kattaa yhden viikkotunnin/kurssin osuuden 6-luokan kahdesta viikkotunnista/kurssista).

- 6-7lk oppilaille on saatavissa Filosofiaa lapsille –sarjan Liisa, katso oheinen ilmoitus

7-9 luokka

- Katse, Edita 32,50 euroa. Sisältää kolme kurssia: Kulttuuri, Etiikka ja hyvä elämä sekä Tulevaisuus. Yläkoulun elämänkatsomustiedon opettaja, joka harkitsee Katse-kirjan opetuskäyttöä, voi tilata tutustumista varten maksuttoman näytekirjan Editan palvelunumerosta 020 450 010 (ma*pe klo 8.30*15.30).

Filosofiaa lapsille -materiaalit

bullet

Luokille 1-7. Kaikkien neljän osan opettajanmateriaaleja voi tilata omakustannushintaan Satu Honkalalta.

bullet

1-2lk Elfie

bullet

1-3lk Kim ja Jonna

bullet

3-5lk Harri

bullet

5-7lk Liisa

bullet

Hinnat:

bullet

Yksi näytekappale kaikkia = 50euroa, muuten opekirja 13e, oppilaskirja 7e

 

bullet

Ajatella! Filosofiaa tytöille ja pojille osa 1, Lasten keskus

bullet

Kummassakin sarjassa omat ongelmansa, Filan kertomusten maailma on amerikkalainen, jossain määrin suomen oloihin mukautettu. Ajatella on minun makuuni "kovin ranskalainen". Molemmista saanee hyvää lisämateriaalia ET-tunneille. FILA-sarjassa on laaja ja perusteellinen opettajanaineisto, jota voi käyttää ilman kirjojakin.

Materiaalia on saatavissa omakustannushintaan Feton kautta.

Tilaukset:  satu.honkala@edu.hel.fi

hinnat:

- opettajan opas 13 euroa

- oppilaan kirja 7 euroa, yli 10 kpl erinä 5-7 euroa koko tilauksen määrästä riippuen

- tutustumispaketti 1kpl jokaista oppilaan ja opettajan kirjaa yhteensä 50 euroa

 

Elfie + opettajan opas; kysymistä ja tiedonhankintaa, luokille 1-2

Kim ja Jonna + opettajan opas; maailmaan liittyviä kysymyksiä, luokille 1-3

Harri + opettajan opas; päättelyn taitoja ja eettisiä kysymyksiä, luokille 4-6

Liisa + opettajan opas; eettisiä kysymyksiä, luokille 5-7

 

Oppilaan kirja on kertomus, jonka avaamiseksi opettajan oppaassa on runsaasti vihjeitä sekä aiheisiin liittyviä harjoituksia. Sarjan perustavoite on eettisten ajatteluntaitojen kehittäminen. Ihmisoikeudet ja demokratiakasvatus ovat myös vahvasti esillä.

 

Etusivu | Teemoja | Oppimateriaalit | Arvioinnista

Tätä sivustoa on viimeksi päivitetty 02. syyskuuta 2006